Amatérští hledači pokladů našli vzácné mince z 11. století. Dnes jsou z nich milionáři
Skupina amatérských detektoristů objevila v Anglii mimořádný poklad – tisíce stříbrných mincí z období po bitvě u Hastingsu. Nález v hodnotě milionů liber patří k největším svého druhu ve Velké Británii a poskytuje důležité poznatky o anglosaské a normanské éře.
Největší poklad v britské historii
Skupina amatérských hledačů pokladů, vyzbrojena detektory kovů, se v roce 2019 vydala na pole poblíž vesnice v oblasti Chew Valley v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Zřejmě nečekali, že se jejich sen skutečně splní a brzy objeví jeden z největších pokladů v britské historii.
Při prohledávání země začal detektor jednoho z hledačů pískat. První nález – malá, zakalená stříbrná mince – spustil lavinu. V průběhu několika následujících hodin se pod vrstvami ornice začaly postupně objevovat stovky dalších mincí.
Celkem bylo nalezeno 2 584 stříbrných mincí, přičemž většina z nich pocházela z období krátce po roce 1066. Poklad byl odvezen k odbornému zkoumání do Britského muzea. Archeologové nález označili za zcela výjimečný, a to nejen svým rozsahem, ale i historickým významem.
Popis mincí a historický kontext
2 584 nalezených stříbrných denárů pochází z období vlády Harolda II. Godwinsona a Viléma I. Dobyvatele. Mezi mincemi byly i takzvané muly - vzácné přechodové ražby s lícem jednoho panovníka a rubem druhého. Tyto mince jsou důležitým důkazem přechodového období.
Většina mincí Harolda II. nesou nápis „PAX“ – symbol míru, vyrytý kříž s mečem a štítem. Mnohé z nich mají také lícní portrét panovníka s korunou. Mince Viléma I. zas nesou jeho profil s korunou, legendu „+PILLEM REX“ (z lat. William král). Na rubu je vyobrazen kříž, hvězda nebo motivy meče, symbolizující autoritu a moc.
Mince pochází z téměř 50 mincoven napříč celou Anglií. Nejčastěji z Londýna, Canterbury, Yorku, Exeteru a Bristolu. Tato různorodost dokládá decentralizaci mincovní výroby v raně normanské Anglii. Analýzy také ukázaly, že mince byly zakopány nedlouho po roce 1068, což odpovídá turbulentnímu období po normanské invazi.
Možné důvody ukrytí pokladu
V roce 1068 propukly velké revolty, zejména v Exeteru a na severu Anglie. Podle jedné teorie byly mince ukryty místním aristokratem, úředníkem nebo obchodníkem obávajícím se násilí nebo konfiskace. Uschování tak rozsáhlého bohatství poukazuje na snahu uchránit rodinný majetek nebo prostředky určité správy v čase krize.
Hodnota pokladu
Mince byly odborně zkoumány experty z Britského muzea (British Museum). V Anglii působí také nezávislý orgán jmenovaný vládou - tzv. Treasure Valuation Committee, který nález posoudil a odhadl finanční hodnotu. Ta byla stanovena na 4,3 milionu britských liber, v přepočtu téměř 130 milionů korun.
Výnos byl následně rozdělen na dvě poloviny - jedna připadla majiteli pozemku, na kterém byl poklad nalezen, a druhou polovinu si rozdělili nálezci, konkrétně 7 osob.