Dnes ve 20:00 celé Česko zapomene na starosti. Prima vysílá film, na který diváci čekají roky
Představte si, že věříte každému slovu člověka, který vás jen bezostyšně využívá. Přesně v této pasti se ocitá hrdinka oblíbeného českého snímku, která se po boku své živelné sestry pokouší zachránit rodinný podnik.
Romantická komedie s hvězdným obsazením, kde se láska mísí s intrikami a rodinné vztahy balancují na hraně chaosu. Film, který v kinech viděla jen hrstka diváků, ale v obývácích si získal srdce tisíců. A hlavně – snímek, který dokáže rozesmát i toho nejzarytějšího skeptika.
Když naivita narazí na dravý svět
Na jedné straně stojí absolutní dobrota. Na straně druhé svět, který slabost nemilosrdně trestá. Hlavní hrdinka je pro své okolí snadným terčem – její život paralyzuje toxický vztah se sebestředným sportovcem, u něhož si nikdo nemůže být jistý, zda jde o lásku, nebo chladnou kalkulaci.
Když se do hry vloží její rázovitá rodina a rozhodne se jí najít nového partnera, spustí se lavina nečekaných událostí. Každá postava skrývá vlastní tajemství. O tom, jak celý příběh dopadne, rozhodne až nečekaný zásah osudu.
Cesta tohoto snímku k divákům nebyla jednoduchá. Natáčení provázely komplikace, které tvůrce donutily doslova ohýbat přírodní zákony. Film sliboval letní pohodu, ale jeho zrod provázely odklady a extrémní podmínky, které herci i štáb museli překonávat s vypětím všech sil.
Ženy a život: Když se komedie rodí v chaosu
Nyní je čas odhalit, o jakém snímku je řeč. Ženy a život měl premiéru v kinech 12. května 2022. V hlavní roli Elišky září Eva Salvatore Burešová, jejím sebestředným partnerem Petrem je Jakub Kohák. Sestru Ilonu ztvárnila Aneta Krejčíková a v rolích rodičů excelují Veronika Freimanová a Jiří Lábus.
Režie se ujal Petr Zahrádka podle scénáře Zity Marinovové. Snímek s délkou 87 minut se natáčel v Roudnici nad Labem, Vědomicích a pražském Smíchově. Hvězdné obsazení doplňují Petr Buchta jako Richard a Olga Lounová v roli Kláry.
Tuny listí, zelená barva a hodiny v maskérně
Natáčení provázely bizarní situace. Kvůli posunům v plánu museli filmaři kreativně kouzlit s ročními obdobími. Podzimní scény se točily v horkém létě – štáb svážel tuny opadaného listí z širokého okolí a pracně ho aranžoval na scénu. Naopak letní scény se točily na podzim, což si vyžádalo ruční dobarvování již zežloutlých listů na stromech zelenou barvou.
Další výzvou byla vizáž herců. Jaromír Nosek, který ztvárnil roli excentrického učitele jógy, musel kvůli složité paruce trávit v maskérně dlouhé hodiny před každým natáčecím dnem. Celý projekt navíc hned na začátku zasáhla pandemie covid-19, kvůli níž musela být první klapka odložena o celý rok.
Propadák, který zachránila televize
Rozdíl mezi úspěchem v kinech a na televizních obrazovkách je propastný. V českých kinech film vidělo pouhých 13 211 diváků, což při celkových tržbách 2 058 906 Kč znamenalo průměrnou cenu vstupenky přibližně 156 Kč. Pro srovnání, divácky úspěšné tuzemské komedie běžně překonávají hranici jednoho milionu diváků.
Snímek v kinech komerčně propadl. Své publikum si začal budovat až s odstupem času díky televiznímu vysílání a streamovacím platformám. Právě v obývácích našel svou věrnou základnu fanoušků.
Kritici versus diváci: Dva světy
Hodnocení na filmových databázích zůstává rozporuplné – na portálu ČSFD si drží pouhých 35 %. Filmoví kritici jsou nekompromisní. Odborníci z portálu MovieZone.cz uvádějí, že nová komedie režiséra Petra Zahrádky jde na ruku především průměrnému českému divákovi, který se rád zasměje vtipům, a dodávají: „Pokud čekáte satirický vhled nebo sžíravou kritiku zatuchlých společenských poměrů, budete zřejmě zklamáni.“
Obyčejní diváci mají často zcela jiný názor a oceňují oddechový charakter. Slova jedné z věrných divaček mluví za vše: „Naštěstí my, obyčejní lidé, co nejsme odborníci na filmy, se moc nemusíme řídit místním hodnocením. Nás tento film opravdu bavil, Lábus s Freimanovou excelovali a ostatní byli taky super. Důležité je, že to je opravdu hezká oddechovka a bavili jsme se.“
Kdy a kde film sledovat?
Pokud si chcete tuto oddechovou komedii pustit v pohodlí domova, máte jasný termín. Snímek Ženy a život můžete sledovat dnes 21. července 2026 ve 20:15 na stanici Prima. Pro ty, kteří úterní vysílání nestihnou, je připravena repríza v sobotu 25. července 2026 v 16:55 na téže stanici.
Takže co vy na to? Dáte šanci filmu, který kritici strhali, ale diváci milují? Nebo patříte mezi ty, kteří raději věří vlastnímu úsudku než hodnocením na internetu?