Drahota? Důchodci mají jasno. Na samosběrech je ovoce i zelenina za hubičku

Drahota? Důchodci mají jasno. Na samosběrech je ovoce i zelenina za hubičku

Foto: Nová Afrika / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Samosběry jsou oblíbenou letní aktivitou, při které si lidé mohou sami nasbírat čerstvé ovoce nebo zeleninu. Nejčastěji se sklízí jahody, borůvky, maliny. Jde o cenově výhodný a zároveň zábavný způsob, jak si užít přírodu a odnést si kvalitní úrodu domů.

Obsah článku
  1. Samosběry jahod
  2. Samosběr vyjde levněji než běžný nákup v obchodě
  3. Farmáři mají větší zisk
  4. Menší množství

Samosběry jahod

Jahody nebylo před několika týdny nutné vytahovat z mrazáku, protože po celém Česku probíhaly samosběry. Pěstitelé hlásili, že přes chladné jaro, které část úrody poškodilo, mají pole otevřená a lidé si mohou přijít  jahody natrhat. Ceny jednoho samosběru se pohybují mezi 55 a 100 Kč za kilogram, což je stále výrazně méně než v běžných obchodech. Letos sezona začala zhruba o dva týdny dřív než obvykle.

Samosběr vyjde levněji než běžný nákup v obchodě

Zatímco při samosběru zaplatíte za kilogram do stovky, v supermarketech se cena může vyšplhat až na 170 Kč. Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka jsou dnes běžné i ceny 160 až 200 Kč za kilogram, a to hlavně u dovezeného ovoce. Ještě před několika lety se jahody v akci daly pořídit za 50 až 60 Kč, ale tyto ceny už jsou spíše  minulostí.

Farmáři mají větší zisk

Samosběr jahod právě v tomto roce zažíval sezonní vrchol a zájem veřejnosti zůstal vysoký. Podle pěstitelů i odborníků se tento způsob prodeje dlouhodobě vyplácí více než dodávky na trhy do obchodních řetězců. Farmáři díky tomu získávají vyšší zisk, snižují náklady na pracovní síly a mají okamžitý příjem bez zpoždění. Největší oblibě se těší právě jahody, které se podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka tímto způsobem sklízejí až na 90 % plantáží v Česku. Důvodem je nízká výkupní cena ze strany řetězců, rozdíl oproti samosběru může být až 50 Kč na kilogram.

Menší množství

Zatímco dříve si lidé odváželi i 20 kg ovoce, dnes častěji trhají menší množství, například na džem, marmeládu nebo přímou spotřebu. Například farmář Dušan Ferby z Pasohlávek pořádá samosběr na ploše 35 arů a provozuje ho rodinným způsobem. Zatímco u jahod je zájem o samosběr obrovský, u třešní je podle Ludvíka ani ne desetinový. Co se týče zeleniny, nejčastěji si lidé sami sklízí saláty nebo špenát.

Samosběry jsou výhodné především pro menší farmy, které mají blízko ke své komunitě. Navíc šetří čas i náklady, farmáři nemusí řešit sklizeň ani logistiku, a za úrodu dostanou okamžitě zaplaceno. Mnoho zájemců se na samosběry sjíždí nejen z okresů, ale také z krajů. Pokud jste si tenton rok nestihli nasbírat skvělé jahody, další rok určitě budou další samosběry. Kdo má navíc dobré sousedy, může využít možnosti si třeba nějaké jahody ze zahrádky pořídit od nich. 

Reklama
Reklama