Bagr narazil na obří poklad. Mince z doby husitských válek spatřily světlo světa

Bagr narazil na obří poklad. Mince z doby husitských válek spatřily světlo světa

Foto: DaveHWPhoto

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Stříbrné míšeňské groše, poklad z počátku 15. století, se začaly sypat ze lžíce bagru. Sada mincí a drobných byla uložena v kameninové nádobě, která se při zemních pracech bohužel rozbila. Mince jsou vzácné, byť byly tehdy běžným platidlem. Na své zahrádce byste je určitě nečekali.

Obsah článku
  1. Koroze jim změnila barvu
  2. Zelený povlak určí také jejich stáří a hodnotu
  3. Míšenský groš za tisícovku
  4. Ceny vysoké: Kráva za 24, kůň za 120
  5. Další nálezy například v severovýchodních Čechách
  6. Vyplatilo se poklad nahlásit

Opravdu překvapivý nález se odehrál v roce 2017 na statku rodiny Němcových v Kučeři u Milevska. Stříbrné míšeňské groše a drobné mince se ukrývaly na jejich pozemku po dlouhá staletí. Při stavebních pracích se bagristovi, Martinu Ramajzlovi, podařil opravdu husarský kousek.

Na lžíci jeho bagru se objevily pravé míšeňské groše a drobné haléře, které byly původně uložené v keramické nádobě.

Tomáš Hiltscher, archeolog Prácheňského muzea v Písku k tomu tehdy pro Idnes řekl:

„Je to velmi významný objev, který se nestává často. V okolí Milevska se tyto nálezy odehrávaly hlavně v 19. a na počátku 20. století, a nemáme je tak archeologicky zdokumentované,“

Byť šlo tehdy o běžné platidlo, nález je to vzácný. 

Koroze jim změnila barvu

Že jde o poklad, bagrista zprvu netušil. Když vybagrujete staré mince, budete čekat nějaký lesk a stříbro. Mince ale vypadaly jako zelené kusy čehosi. Za dobu, kdy byly pohřbené v zemi, v kameninové nádobě zkorodovaly. Protože byly vystaveny kyselé půdě a vlhkosti, za těch několik staletí získaly zelený  povlak.

Zelený povlak určí také jejich stáří a hodnotu

Zelený povlak může být způsobem i příměsí mědi, která se také používala, aby se výroba mincí zlevnila. Právě díky zjištění průběhu koroze, nebo úprav mincí (například se často upilovávaly), mají odborníci šanci zjistit, do přesně jakého období mince spadají. 
Až teprve poté bude možno určit skutečnou hodnotu pokladu.

doby husitských válek
doby husitských válek | Zdroj: evdoha / Depositphotos

Míšenský groš za tisícovku

Poklad z Kučeře samozřejmě putoval do muzea, kde se podrobil další analýze. Míšenské groše si můžete prohlédnout, případně i zakoupit na sběratelských webech. V aukcích jsou běžně za cenu kolem tisíce korun.

Ceny vysoké: Kráva za 24, kůň za 120

Jen pro představu, kráva se dala pořídit za 24 až 40 grošů, kůň za 120. Za poklad ukrytý v zemi, který vážil jeden a půl kilogramu, tedy rozhodně mohla být pěkná stáda. Na tehdejší dobu to skutečně bylo bohatství.

Další nálezy například v severovýchodních Čechách

Jak dokládají nálezy i domněnky archeologů, lidé často při nájezdech husitů ukrývali bohatství právě do země. Dělo se tak, soudě dle nálezů, na místech, která byla nejhůře postižena nájezdníky. U nás je to oblast severovýchodních Čech.

Vyplatilo se poklad nahlásit

Archeologové říkají, že často lidé takové nálezy ani nenahlásí, protože nechtějí mít problémy s úřady. Případně doufají, že poklady prodají na černém trhu. Vzorný nálezce ale bývá většinou také odměněn.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama