Reklama

Žvýkací tabák: Je zdravější než kouření?

Žvýkací tabák: Je zdravější než kouření? Foto: FuruMedia / Shutterstock
Aktualizováno:
2 min

Žvejkáč, snus nebo pytel - tak se dnes říká žvýkacímu tabáku, který se poprvé objevil už ve Střední a Jižní Americe, kdy tamější obyvatelé žvýkali sušené listy tabáku. Není přesně známo, kdy se dostal do České republiky, nicméně se stal důležitou součástí batohů a kabelek spousty z nás.

Reklama

Co je to vlastně žvýkací tabák a jak se užívá

Nejznámějším typem je žvýkací tabák v podobě malých pytlíčků. Jeden pytlíček obsahuje vysušené listy tabáku, a prodává se v "pucích". Zkrátka, když jste někde, kde si nemůžete zapálit, je vhodné si vzít žvýkací tabák, který potřebné látky v těle nahradí.

Užívá se jednoduchým způsobem. Pytlíček se vkládá do úst, nejčastěji mezi zuby a horní ret nebo mezi tvář a dáseň. Účinky jsou téměř okamžité, z pytlíčku se uvolňuje charakteristická chuť a nikotin. Někteří sliny, které se tvoří a míchají se s chutí snusu plivají, jiní sliny polykají, ale já doporučuji sliny plivat, dost často totiž při polykání dochází k nepříjemným žaludečním potížím.

Je žvýkací tabák zdravější?

Žvýkací tabák se může zdát jako zdravější forma, jak do těla dostat nikotin a přitom si neničit plíce, ale zdání klame. Je pravdou, že žvýkací tabák se nijak nepálí a nevdechuje jako klasické cigarety nebo doutníky, tudíž je riziko jakéhokoliv poškozování plic prakticky vyloučeno. Co už ale vyloučeno není, že kvůli žvýkacímu tabáku může dojít ke vzniku rakoviny úst, většího výskytu oparů nebo problémů s dásněmi. Faktem také je, žvýkací tabák obsahuje, nikotin, stejně jako cigarety, tudíž je stejně návykový.

Typy žvýkacího tabáku

Je řada značek a výrobců a skoro každá značka je specifická něčím jiným. Žvýkací tabák se dělí především podle síly, tedy podle toho, kolik nikotinu se v pytlíčkách nachází. Nejslabším jsou především s číslem dva, ve kterých je cca 6 mg nikotinu, tudíž se doporučuje pro nekuřáky a lidi, kteří se snusem teprve začínají. Dále se to stupňuje, nejsilnější žvýkací tabák má až 45 mg v jednom pytlíčku. Nedoporučuje se, aby člověk, který žvýkací tabák dříve nezkusil nebo je zvyklý na slabší typ, hned zkoušel silný typ. Může totiž dojít k závratím, zvracení a žaludečním problémům.

Pokud máte rádi různě ochucené doutníky či cigarety, ani žvýkací tabák v tomto nezahálel. Ochucených možností je spousta, a to například borůvkové, jahodové, mango či mintové.

Reklama
Reklama