Reklama

Změny na nehtech, které mohou odhalit vážné nemoci

Změny na nehtech, které mohou odhalit vážné nemoci Foto: Anna Hoychuk / Shutterstock
Aktualizováno:
3 min

Nehty často odrážejí náš celkový zdravotní stav. Změny jako např. jiná barva, zesílení nebo rýhování nehtů mohou signalizovat zdravotní problémy, včetně onemocnění jater a ledvin, srdečních a plicních potíží, anémie a cukrovky.

Reklama

Pokud zaznamenáte následující změny na nehtech, je dobré zpozornět a navštívit lékaře:

1. Žluté nehty

Stárnutí a kouření jsou obě běžné příčiny žlutých nehtů. Ale pokud jsou vaše nehty silné, drobivé a žluté, můžete mít houbovou infekci. Méně často mohou být žluté nehty také známkou cukrovky, psoriázy (lupénky) nebo onemocnění štítné žlázy.

2. Suché, popraskané nebo křehké nehty

Suché, popraskané nebo křehké nehty mohou být výsledkem pravidelného máčení rukou ve vodě při mytí nádobí, plavání nebo častého používání odlakovače nebo čisticí ch prostředků. Suché nehty často naznačují nedostatek vitaminu A, C nebo B.

Reklama

3. Bílé skvrny

Malé bílé skvrny na nehtech mohou být způsobeny traumatem nehtů. Obvykle nejsou důvodem k obavám. Nakonec samy vyblednou nebo odrostou. Pokud máte na nehtech bílé skvrny, které nezmizí, může to být známka plísňové infekce.

4. Vodorovné rýhy

Vodorovné rýhy na nehtu mohou být známkou lupénky, cukrovky nebo nedostatku zinku. Mohou být také způsobeny traumatem nehtů nebo vážným onemocněním s vysokou horečkou. Horizontální rýhy známé také jako Beauovy linie, jsou známkou toho, že vaše tělo pozastavuje růst nehtů.

5. Paličkovité prsty

Když se vaše konečky prstů zvětší a nehty se zakřiví dolů, říkáme jim paličkovité prsty. Ty mohou být známkou nedostatku kyslíku v krvi. Je také spojován s plicními chorobami, onemocněním ledvin, srdečními chorobami a zánětlivým onemocněním střev.

Reklama

6. Onycholýza

Pokud máte onycholýzu, váš nehet se začne odlupovat z lůžka pod ním. Může být známkou lupénky. Způsobena je zřejmě poruchami pojivové tkáně, jako je Reiterův syndrom nebo autoimunitní onemocnění alopecia areata, které způsobuje ohraničené vypadávání vlasů.

7. Zbarvení

Pokud si všimnete tmavého zabarvení nehtů nebo bolestivých výrůstků, okamžitě navštivte lékaře. Zbarvení může být známkou melanomu - smrtelné formy rakoviny kůže.

8. Bílé nehty s pruhem růžové

Nehty, které jsou většinou bílé s úzkým růžovým pruhem nahoře, se nazývají Terryho nehty. Ty mohou být způsobeny stárnutím, ale také mohou souviset s onemocněním jater, selháním ledvin nebo cukrovkou.

9. Svislé rýhy

Jsou běžnou známkou stárnutí a s věkem se jejich počet zvyšuje. V některých případech mohou být rýhy známkou nedostatku živin, včetně vitaminu B12 a hořčíku.

Reklama
Reklama