Reklama

Zajímavosti vzácných pand velkých

Zajímavosti vzácných pand velkých Foto: plavi011 / Shutterstock
Aktualizováno:
5 min

Když si představujete pandy velké, myslíte asi na krásné černobílé medvědy. Jsou roztomilí a mají mnoho fanoušků po celém světě. Ale opravdu znáte pandy?

Reklama

Následují 13 fascinujících faktů, které Vám pomohou dozvědět se o nich víc.

1. Panda velká je mnohem větší než váš plyšový medvídek

Když hledáte fotky na internetu, panda vypadá jako roztomilá plyšová hračka. Ve skutečnosti je ale mnohem větší než si myslíte. Dospělý jedinec pandy váží více než 45 kilogramů a může být dlouhý asi 1,5 metru.

2. Pandy velké jsou dobré v lezení po stromech a umí také dobře plavat

Reklama

Pandy velké nemohou jen tak stát a dělat kung fu jako Po v Kungfu Panda. Jsou to ale dobří lezci po stromech. Na stromy poprvé lezou už v 7 měsících života. Pandy jsou z čeledi medvědovitých a stejně jako ostatní medvědi umí výborně plavat.

3. Pandy přecházejí z růžové na bílou a černou (nebo hnědou)

Když se panda narodí, vypadá jako malý jezevec - bez srsti, růžová a slepá. Symbolická černobílá barva přichází později, přibližně po třech týdnech. Ne všechny pandy jsou černé a bílé! Některé jsou hnědé a bílé, ale ty jsou velmi vzácné.

4. Pandy mají tolik fanoušků kvůli své roztomilosti

"Vzhled medvídka" je to, co dělá pandy tak populární. Pandy apelují na naše "roztomilé receptory", protože mají velké oči a jsou extrémně chlupaté, proto je považujeme za mazlivé a roztomilé. Pandí život byl předmětem nedávné studie BBC vědce Gordona Buchanana. Bylo zjištěno, že přesně toto je důvod pandí obliby.

Reklama

5. Pandy jsou "líné" - jídlo a spaní je jejich život

Přes den všechny pandy jen jí a spí, proto je lepší při návstěvě parku si přivstat a vidět pandy, když jsou aktivní. Jedním z důvodů, proč jsou pandy vzácné je to, že chov není na seznamu priorit. Samičky mohou pouze jednou za rok přirozeně otěhotnět. Neni tedy divu, že pandy jsou ohroženým druhem.

 6. Dospělí mohou sníst 12-38 kg bambusu denně!

Dospělý 45 kg obr (pandy mohou dosáhnout až 150 kg v zajetí) tráví potravu 14 hodin a může sníst 12 až 38 kilogramů bambusu denně. Oblíbené jídlo pandy jsou bambusové výhonky. Pokud navštívíte specialní pandí výběh, můžete také zkusit sníst bambus, i když to, co budete jíst, pro vás bude nejdříve uvařené.

7. Panda vyprodukuje 28 kilogramů stolice za den!

Pandy mohou vyloučit až 28 kilogramů stolice denně. V minulosti byly z nestrávených kusů bambusu vytvářeny rámečky pro fotografie. Pandí za sebou zanechávají výkaly, takže je lze snadno ve volné přírodě stopovat. Bohužel to historicky vedlo k tomu, že je z nich ohrožený druh.

8. Pandy mají masožravé zuby, ale jedí bambus a ovoce

Vzhledem k tomu, že známí masožravci jako šavlozubý tygři už dávny vyhynuly, pandy nemusí být tak rychlí. Jejich tělo se přeměnilo na vegetariánské specialisty, aby se vyhnuli vyhynutí. Všichni je známe tak, že jedí pouze bambus, ale mají rádi i nějaké ovoce a mohou jíst i maso. I když mají stále ostré zuby a zažívací trakt masožravců, nemají energii cokoli pronásledovat, takže jejich kořist by jim prakticky musela přistát v klíně nebo být zraněna a nedokázat utéct.

9. V srpnu můžete vidět pandí mláďata

Pandy se obvykle rodí v srpnu, protože páření probíhá od března do května a březost trvá 3 až 5 měsíců.  Samičky mívají obvykle dva potomky, ale pouze ti nejsilnější přežijí ve volné přírodě. Ve výzkumných základnách v Chengdu jsou dvojice mláďat ručně odchovávány a pravidelně se vyměňují s matkou, aby zvládla každé těhotenství dvě mláďata. Peníze, které zaplatíte ve vstupních poplatcích, financují tento úspěšný projekt.

Reklama

10. Prehistorické pandy žily před 2 miliony let

Fosílie pandy pocházejí z doby před 1 až 2 milionů let. Od té doby byly pandy rozšířeny po celé Číně. Nyní žijí ve volné přírodě pouze v odlehlých oblastech čínského podhůří Tibetu.

11. Pandy mají 6 prstů k uchopení bambusu

Pandy mají 6. "prst" na patách svých předních tlapek. Díky extra "palci" mohou manévrovat s bambusem do tvarů tučných doutníků pro efektivní stravování.

12. Podivné chování! Pandy rádi lížou měď a železo

"Zdá se, že pandy mají výhodu v oblasti mědi a železa. Vypadá to, že si opravdu užívají všechny kovové misky, a dokonce obracejí misku na svůj obličej. Starověká pověst olizovače a jedlíka mědi a železa pocházela z lásky k pokrmům nebo kuchyňským kelímkům v bytech čínských rolníků."

Představte si, že žijete v odlehlém horském obydlí, jedete domu abyste se najedli a poprvé uvidíte obrovskou pandu s drápy a zuby stejně veliké jako vaše prsty. Asi byste byli pravděpodobně vyděšeni a nechali jí olizovat své hrnce! Další podivné chování, kterého byli lidé svědky, je záliba v "ovocných lízátkách" - zmrzlé ovoce v kovové misce s vodou, aby je v létě ochladila.

13. Jediná panda na západě - Chi Chi v Londýně

Chi Chi panda velká žila v londýnské zoo od roku 1958 do roku 1972 .Byla koupena za 12 000 liber (nyní jsou pandy pronajaty až za milion dolarů ročně!). Jedna z nejznámějších pand je vyobrazena na WWF logu (World Wildlife Fund v USA a Kanadě nebo World Wide Fund for Nature) a bylo navrženo po Chi Chi, jediné pandě na Západě od roku 1966. Všechna padní mláďata, narozená v zajetí zahraničních zoologických zahrad, jsou vlastnictvím čínské vlády a musí být vráceno, pokud jejich rodiče jsou vypůjčené.

Reklama
Reklama