Reklama

Trpíte nadýmáním? Použijte 5 akupresurních bodů proti plynatosti

Trpíte nadýmáním? Použijte 5 akupresurních bodů proti plynatosti Foto: Ruslan Sitarchuk / Shutterstock
Aktualizováno:
4 min

Každý z nás někdy zažil nadýmání, lidově plynatost, odborně meteorismus a další nepříjemné zažívací příznaky. U lidí s citlivým trávením se však tyto projevy mohou objevit častěji a mohou vyžadovat léčbu. Akupresura je typ tradiční čínské medicíny, která že je účinná při těchto potížích.

Reklama

O akupresuře

Tradiční čínská medicína má dlouhou historii nejen v Číně, ale po celém světě. V moderní celostní medicíně se tradiční techniky - jako je akupunktura (píchání jehliček do kůže) a akupresura (tlak na body) - staly populární alternativou k některým západním technikám.

Akupresura je typ tradiční čínské masážní terapie, která se zaměřuje na stimulaci různých tlakových bodů na těle. Předpokládá se, že masáž těchto tlakových bodů pomáhá řídit tok energie v těle a také pozitivně ovlivňuje celkový metabolismus.

O akupresurních bodech

Jsou to místa na povrchu kůže okrouhlého tvaru o průměru asi 0,1–5 mm. Jejich podrážděním (tlakem) lze vyvolat určitou specifickou (tzv. reflexní) odpověď.
Všechny akupresurní body leží na akupresurních dráhách. Na našem těle těchto drah existuje celkem 14. Dvanáct z nich jsou dráhy párové a dvě jsou nepárové.

Reklama

Akupresurní body proti nadýmání

Akupresura pomáhá nejen při uvolňování plynů, ale má se za to, že prospívá i při bolestech žaludku a zácpě. Stimulace následujících bodů pomocí masážní terapie může pomoci tyto problémy zmírnit:

1. Zusanli (ST36, Tři míle na noze) – pod kolenem

Nachází se na dráze žaludku. Ovlivňuje: horní břišní orgány, parasympatický nervový systém, hlavní energie.

Umístění bodu: Zhruba 3 palce pod čéškou, asi 1 palec k vnějšímu okraji.

Reklama

Masáž: Položte dva prsty na bod. Pohybujte prsty kruhovým pohybem jemným a pevným tlakem. Masírujte 2–3 minuty a opakujte na druhé noze.

2. Sanyinjiao (SP6, Spojení tří jin) – nad vnitřním kotníkem

Nachází se na meridiánu sleziny. Má vliv na dolní břišní orgány, parasympatický nervový systém.

Umístění bodu: Zhruba 3 palce nad vnitřním kotnikem.

Masáž: Umístěte jeden až dva prsty na bod. Pohybujte prsty kruhovým pohybem jemným a pevným tlakem. Masírujte 2–3 minuty a opakujte na druhé noze.

3. Qihai (CV6, Moře čchi) – pod pupkem

Nachází se na dráze početí. Ovlivňuje: dolní břišní orgány, celkovou energii.

Reklama

Umístění bodu: Zhruba 1 a půl palce pod pupkem.

Masáž: Umístěte dva až tři prsty na místo bodu. Jemným tlakem pohybujte prsty kruhovým pohybem. Dbejte na to, abyste příliš netlačili, protože tato oblast může být citlivá. Masírujte 2–3 minuty.

4. Zhongwan (CV12, Střední dutina) – nad pupkem

Nachází se na dráze početí. Ovlivňuje: horní břišní orgány, jangové orgány, včetně močového měchýře a žlučníku.

Umístění bodu: Zhruba 4 palce nad pupkem.

Masáž: Umístěte dva až tři prsty na bod. Jemným tlakem krouživými pohyby dávejte pozor, abyste příliš netlačili. Masírujte 2–3 minuty.

5. Weishu (BL21, Brána větru) – bod žaludku

Nachází se na dráze močového měchýře. Ovlivňuje: bolest břicha, gastrointestinální poruchy.

Umístění bodu: Zhruba 6 palců nad částí zad, kde se páteř zakřivuje v úrovni pasu, a 1 1/2 palce od středu páteře na obě strany.

Masáž: Umístěte jeden až dva prsty na bod. Jemným tlakem krouživými pohyby masírujte 1–2 minuty. Nemasírujte tento bod, pokud máte vyhřezlou plotýnku nebo potíže s páteří.

Funguje tato terapie?

Výzkum používání akupresury pro zažívání je omezený. Přesto však klinické studie ukazují, že akupresura může mít pozitivní dopad na meteorismus.

V jedné studii vědci zkoumali účinky akupresury na 70 pacientů se zácpou. Pacienti byli podrobeni akupresuře 3krát týdně po dobu 4 týdnů. Zjistili, že stimulace společných akupresurních bodů břicha vedla ke zvýšenému uvolňování plynů a zlepšené funkci střev.

V podobné studii vědci analyzovali výhody akupresury u 78 dospělých psychiatrických pacientů se zácpou. Účastníci studie si sami prováděli akupresuru po dobu 10 dnů a byla hodnocena závažnost jejich příznaků. Podle výsledků došlo u účastníků akupresurní intervenční skupiny ke snížení symptomů zácpy, jako je plynatost či nadýmání.

Ačkoli výzkum naznačuje, že akupresura může mít pozitivní účinky na gastrointestinální příznaky, je stále zapotřebí dalšího výzkumu ke stanovení výhod.

Reklama
Reklama