Reklama

Roste lidské oko? A proč mají miminka obrovské oči?

Roste lidské oko? A proč mají miminka obrovské oči? Foto: Shutterstock.com
Aktualizováno:
2 min

Přemýšleli jste někdy o tom, proč mají malé děti často tak velké oči v poměru k hlavičce? A zda lidem v průběhu života rostou oči? Vysvětlení jsme hledali u optiků a neurobiologů z Cornellovy university.

Reklama

Velké, trochu vykulené oči na malém dětském obličeji se považují za znak roztomilosti. Ve skutečnosti ale oči zase tak obrovské nejsou. Dítě je maličké a oči jsou vyvinutější než „zbytek“ dítěte. Dalo by se říct, že „dítě doroste do očí“.

Evoluční preference?

Existuje evoluční spekulace o tom, proč k tomu může dojít. Dítě s velkýma očima může být přitažlivější pro rodiče a další lidi, kteří se o něj starají, aby se jim dostalo lepší péče, a proto s větší pravděpodobností přežijí a předají své geny obohacené o variantu velkých zvídavých očí.

Reklama

Proporcionální hra

Je zajímavé, že lidské oči po narození nadále víceméně nerostou. To znamená, že velikost očí dítěte při narození bude téměř stejná jako u dospělého jedince. Vzhledem k velikosti hlav dětí zabírají oči proporcionálně větší plochu obličeje než oči dospělých. Díky tomu se zdá, že oči dětí jsou velké.

80 ku 20

Reklama

Již při narození mají oči dítěte z 80 % velikost oka dospělého jedince. Takže to máme velké oči, malou hlavu, díky čemuž je většina dětí tak roztomilá. Během asi 12 let vyrostou oči o zbývajících 20 %, taktéž lebka, takže proporce hlavy a očí se pomalu vyrovnávají.  S růstem hlavy se oči od sebe vzdalují a jejich poměr k velikosti obličeje se zmenšuje. Lebka i nadále roste pomalejším tempem asi do dvaceti let věku člověka.

Dvě třetiny velikosti už po narození

Oko roste nejrychleji v průběhu prvních tří měsíců života. Do dvaceti se už co do velikosti moc nezvětšuje, vyvíjí se a roste především zevnitř. V průměru má oko novorozence kolem 16 mm a finální velikosti dosáhne na zhruba 24 mm.

Raketový růst čočky

U malých dětí dochází k výraznému růstu čočky, čímž se zlepšuje zrak. V prvním roce života se změna pohybuje až v rozsahu 10 dioptrií. Růst čočky je na druhé straně příčinou nejběžnějších zrakových vad, zejména takzvané „školní krátkozrakosti“, postihující děti v pubertálním a předpubertálním věku. Růst čočky je podle vědců do velké míry podmíněn geneticky, s čím souvisí i možné riziko vzniku očních vad.

Reklama
Reklama