Reklama

Proč je důležité čistit si správně jazyk

Proč je důležité čistit si správně jazyk Foto: Shutterstock.com
Aktualizováno:
4 min

Většina z nás ví, že je důležité si pravidelně čistit zuby. Pro dentální hygienu existuje celá řada potřeb, obyčejné kartáčky i elektrické, multifunkční zubní pasty a ústní vody, mezizubní kartáčky a nitě. Člověk tak má pocit, že pro ústní dutinu dělá maximum. A přece se na jednu důležitou věc zapomíná – jazyk. Ačkoli čištění jazyka často podceňujeme, je velmi důležité. Proč, to se dozvíte v následujícím článku.

Reklama

K čemu jazyk slouží

Jazyk je důležitá součást celého organismu. Má se dokonce za to, že s ohledem na velikost se jedná o nejsilnější sval v těle. Sídlí na něm zhruba 9000 chuťových pohárků, které umožňují rozpoznávat jednotlivé chutě. Neustálý pohyb jazyka podporuje tvorbu slin, které mají zásadní úlohu při rozmělňování potravy i při trávení. Jazyk také posouvá potravu dále do jícnu. 

Protože je jazyk bohatě protkán nervovými vlákny, slouží také jako neomylný detektor problémů v ústní dutině. To například znamená, že máme-li v puse aftu, jazyk se jí bude snažit neustále dotýkat, aby mohl předat přesné informace o výskytu afty do mozku.

Reklama

Bez jazyka bychom také sotva hovořili, právě díky němu můžeme tvořit zvuky, hlásky a slova.

Čistý jazyk – zdravá ústa

Čištění jazyka by mělo být součástí pravidelné ústní hygieny. Na jazyku se totiž usazují mnohé bakterie, které mají na svědomí zápach z úst i tvorbu plaku. A právě déle usazený plak způsobuje vznik zubního kamene a kazů, což může při nedostatečném ošetření vést až k zánětům ústní dutiny a k vypadávání zubů. Správná péče o jazyk může pomoci zabránit všem těmto problémům včetně nepříjemného dechu – ten je totiž obvykle způsoben bakteriemi Treponema denticola a Porphyromonas gingivalis, které se živí zbytky v ústech a při jejich trávení se uvolňují zapáchající toxiny. 

Reklama

Co prozradí barva jazyka?

Zdravý jazyk je růžový, bez skvrn a bez povlaku. Není-li tomu tak, pak s organismem pravděpodobně není něco v pořádku. 

Jazyk s nažloutlým povlakem: Nažloutlý povlak může být známkou trávicího nebo jaterního problému. Pokud se na jazyku vyskytují žluté skvrny, prakticky jistě se jedná o onemocnění jater a neměli bychom otálet s návštěvou lékaře.

Jazyk s bílým povlakem: Bílý povlak může mít několik příčin. Často se tvoří při dlouhodobé konzumaci tučných nebo pálivých jídel, může však značit také kvasinkovou infekci, přičemž bílý povlak jsou samotné kvasinky. Bělavý povlak může být způsoben také antibiotiky, antipsychotiky, trávicími problémy nebo silně svědivým zánětlivým onemocněním zvaným lichen planus. 

Bledý jazyk: Velmi světle růžový jazyk může poukazovat na nedostatek některých živin nebo na chudokrevnost. Často stačí začít brát vhodné doplňky stravy a jazyku se vrátí správná barva. 

Reklama

Červený jazyk: Sytě červenou barvu může mít jazyk následkem nedostatku vitaminu B9 a B12, pokud jsou přitom vystouplé papily, může se jednat o spálu. 

Suchý jazyk: Suchý jazyk (xerostomie) je způsoben nedostatkem slin, k němuž často dochází následkem zánětlivého autoimunitního onemocnění zvaného Sjögrenův syndrom.

Černý jazyk: Ač to není příliš běžné, jazyk může být i černý, často má přitom těstovitou konzistenci. Způsobuje ho nadměrné kouření a pití kávy či užívání antibiotik a dalších léků. Na vině mohou také být ústní vody na bázi peroxidu vodíku.

Jak správně jazyk čistit

Abychom skutečně předcházeli výše zmíněným neduhům, měli bychom si jazyk čistit alespoň jednou denně, lépe však při každém čištění zubů. Pro základní čištění stačí obyčejný kartáček na zuby, ovšem v takovém případě by měl být měkký, protože tvrdé štětiny mohou jazyk poškrábat. Pokud před čištěním namočíme mokrý kartáček do jedlé sody, nebude za chvíli po nezdravém povlaku ani památka. 

V lékárnách však můžeme sehnat přímo škrabku na jazyk, s níž je čištění o něco jednodušší a účinnější. Škrabky mohou být měděné, kovové nebo plastové. 

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli nástroj, čištění by vždy mělo probíhat odzadu směrem ke špičce jazyka a po každém takovém tahu by mělo následovat vypláchnutí ústní dutiny, nejlépe alespoň na konci ústní vodou. 

Udržovat čistý a zdravý jazyk tedy není nic složitého ani časově náročného, a přesto tím tělu prokážeme velkou službu.

Reklama
Reklama