Reklama

Pokuta až 1600 eur: Pět věcí, které jsou na dovolené v Itálii přísně zakázané!

Pokuta až 1600 eur: Pět věcí, které jsou na dovolené v Itálii přísně zakázané! Foto: FooTToo / Shutterstock
Aktualizováno:
3 min

Sedět na Španělských schodech v Římě nebo jíst pizzu před Pantheonem – zní to jako odpočinková dovolená v Itálii? Bohužel to není dobrý nápad.

Reklama

Sedět na Španělských schodech v Římě nebo jíst pizzu před Pantheonem – zní to jako odpočinková dovolená v Itálii? Bohužel to není dobrý nápad.

V Itálii jsou zakázány některé věci, které na první pohled zní turistům naprosto neškodně. Nevědomost vás ale neochrání před trestem – pokud vás chytí, musíte počítat s tučnou pokutou, jak upozorňuje německý server Merkur.de. Nepomáhá ani výmluva na „turistu“. Ukážeme vám, jaká pravidla byste na dovolené v Itálii rozhodně měli dodržovat.

1. Před památkami je zakázáno jíst a pít

Reklama

Kam jít, když dostanete hlad na procházce městem? Mnozí se automaticky usadí s pizzou a chlazeným nápojem před jednou z mnoha turistických atrakcí. Právě to je ale v celé Itálii zakázáno – přinejmenším „nadměrná“ konzumace jídla a pití před historickými památkami. Co přesně znamená „nadměrná“, je pravděpodobně věcí výkladu.

2. V noci jen nealko

Všude se turisté na dovolené občas chovají nevhodně, zvláště když požijí příliš alkoholu. Proto je také v Římě omezena doba konzumace alkoholických nápojů v noci mezi 22h  a 7h ranní - na veřejnosti žádný alkohol. Podle portálu Reisereporter.de je v barech povolen prodej alkoholických nápojů pouze do ranních 2h.

Reklama

3. Nekoupejte se ve fontáně

Horké italské letní dny lákají k osvěžení v jedné z mnoha fontán. Koupání ve fontánách ale není nikde v Itálii povoleno. To platí i pro zvířata.

Řím, Itálie – 27. dubna 2019: Slavná Fontana di Trevi na náměstí Piazza Trevi v Římě byla postavena v roce 1762, navržena Nicolou Salvim. Ve fontánách v celé Itálii je přísný zákaz koupání lidí i zvířat. Fotka od Mummert-und-Ibold / Shutterstock

4. Neseďte na Španělských schodech v Římě

Od léta 2019 je zakázáno sedět na slavných římských Španělských schodech. Městská rada tehdy rozhodla o některých nových pravidlech, která mimo jiné také zakazují sezení na památkách, jak informoval Spiegel-Online. Kontroluje se také dodržování zákazu. Kdo si přesto udělá pohodlí, musí počítat s pokutou 400 eur! Po schodech se také nesmí jezdit s kufry nebo kočárky.

5. Žádné zimní pneumatiky v létě

Jezdíte i v létě na zimních pneumatikách nebo používáte ty celoroční? To se v Itálii může prodražit. Podle cestovatelů musí každý, kdo jezdí v Bella Italia s určitými zimními nebo celoročními pneumatikami mezi 16. květnem a 15. říjnem, počítat s pokutou od 419 do 1682 eur. 

„Aby bylo možné zjistit, zda lze použít vlastní pneumatiky, musí být rychlostní index na pneumatikách porovnán s indexem zaznamenaným v osvědčení o registraci části 1,“ uvádí ADAC, německý autoklub s pobočkou v Itálii. To platí pro všechna motorová vozidla a přívěsy s výjimkou motocyklů. Jak zjistit, zda jsou právě vaše pneumatiky povoleny v létě, vysvětluje ADAC na svých internetových stránkách.

Reklama
Reklama