Reklama

Nejčastější chyby při péči o zubní protézu: vyhněte se jim

Nejčastější chyby při péči o zubní protézu: vyhněte se jim Foto: Shutterstock.com
Aktualizováno:
2 min

Mnoho lidí si myslí, že při pořízení zubní náhrady jim odpadá starost o úzkostlivou hygienu dutiny ústní. Víte, jak se správně starat o protézu?

Reklama

Základní chyba po jídle

Domnívat se, že se během konzumace jídla nedostanou jeho zbytky do prostoru protézy, je skutečně mylné. Správně byste si měli vypláchnout ústa vodou pokaždé, když dojíte. Zabráníte tak kouskům jídla, aby se dostaly pod samotnou náhradu.

Nepoužíváte fixační přípravky

Reklama

Ještě jste si nezvykli na používání fixačních gelů? Možná byste to měli přeci jen zkusit, protože právě tímto krokem zamezíte, aby se zbytky potravin po každém jídle dostávaly do prostoru pod zubní náhradu. Navíc si s fixačními prostředky budete připadat pohodlněji a nebudete se muset obávat, že by vám protéza nečekaně vypadla.

Čistíte si zuby?

Čištění zubů nás provází již od prořezání prvních mléčných zubů v batolecím věku. Často se lidé domnívají, že když dospějí do věku, kdy budou používat zubní náhradu, péče o zuby odpadá. Stále je ale dobré vědět, že vaše zuby o vás mnohé vypovídají. Proto byste si měli zubní protézu při večerní hygieně vyjmout a kartáčkem s jemnými vlákny dobře očistit. Použijte speciální čisticí přípravek určený pro zubní náhrady.

Reklama

Nepoužívejte kartáček s tuhými štětinkami, ani jiné kartáčky, například určené k čištění nehtů. Tímto nešetrným postupem byste mohli náhradu nenávratně poškodit. Navíc se na poškozené náhradě snadněji usazuje nevítaný mikrobiální povlak.

Použijte speciální roztok

Pokud jste zvyklí si náhradu na noc vyndávat, dopřejte zubům noční lázeň. Hydrodynamický účinek speciálních čisticích tablet zajistí odstranění nečistot i ze záhybů, kde se vám je kartáčkem očistit nepodařilo. Díky antibakteriálním přísadám se navíc můžete spolehnout na to, že budou zlikvidovány škodlivé bakterie.

Péče o zubní náhradu vám zajistí, že bude vaše ústní dutina zdravá.

Reklama
Reklama