Reklama

Menopauza nemusí být jen utrpením. Hormonální terapie nabízí ženám účinnou pomoc

Menopauza nemusí být jen utrpením. Hormonální terapie nabízí ženám účinnou pomoc Foto: Shutterstock
Aktualizováno:
2 min

Lékaři stále častěji předepisují ženám po padesátce hormonální antikoncepci ke zmírnění příznaků blížící se menopauzy. Ženy, které nekouří ani netrpí migrénou, mohou pilulky bezpečně užívat i do vyššího věku. Pomáhají jim totiž překonávat a lépe snášet první nepříjemné projevy menopauzy.

Reklama

Lékaři stále častěji předepisují ženám po padesátce hormonální antikoncepci ke zmírnění příznaků blížící se menopauzy. Ženy, které nekouří ani netrpí migrénou, mohou pilulky bezpečně užívat i do vyššího věku. Pomáhají jim totiž překonávat a lépe snášet první nepříjemné projevy menopauzy.

Nízké riziko užívání

Tato metoda se neužívá zcela nově, ale až moderní studie ukazují, že je tato metoda zcela bezpečná a velice efektivní. Dříve se ženy hormonální terapie zbytečně bály, jelikož některé dřívější studie tvrdily, že užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny prsu. Jedná se však o nepřesné a mylné představy, které řadu žen zbytečně vyděsily. Dnes již víme, že je tato metoda u zdravých žen bez vedlejších účinků.

Užívání hormonální léčby je pro většinu žen zcela bezpečné a velmi pohodlné. Je to také nejjistější způsob, jak omezit návaly horka a noční pocení, zlepšit spánek a snížit mozkovou mlhu. Pomáhá také s vaginální suchostí, urogenitálními příznaky a udržováním pevné kostní hmoty.

Mozková mlha

Mezi velmi nepříjemné příznaky, které hormonální terapie také dokáže potlačit, patří obávaná mozková mlha. K tomuto stavu dochází vlivem fragmentace spánku – ženy, které trpí návaly, se v noci častěji budí a jejich tělo nedokáže účinně odpočívat – následkem toho vzniká stav známý jako mozková mlha, kdy může docházet k poruchám soustředění, menší schopnosti učení a krátkodobým poruchám paměti.

Nová naděje pro ženy

Léčba menopauzy se stále vyvíjí, a proto není potřeba, aby se ženy se svým neuspokojivým stavem jen smířily. Je důležité komunikovat se svým gynekologem a ptát se na nové možnosti léčby. Ženy se v současné době průměrně dožívají více než 80 let, což znamená, že mohou plnohodnotně žít ještě dalších 30 let po menopauze. Je tedy potřeba o sebe dobře pečovat, aby mohly nadále mít pevné zdraví a užívat si života.

Reklama
Reklama