Reklama

Jak se doma zbavit octomilek? Vyrobte si vlastní lapač!

Jak se doma zbavit octomilek? Vyrobte si vlastní lapač! Foto: SUPAPORNKH / Shutterstock
Aktualizováno:
3 min

Přestože se tzv. ovocné mušky hojně používají v genetických výzkumech, v kuchyni jsou nepříjemným společníkem. Kde se berou? Jak je nenechat se u vás zabydlet a jak si vyrobit vlastní lapač octomilek? Poradíme vám.

Reklama

Odkud se berou?

Sáhnete po broskvi na misce, co se stane? Eskadra ovocných mušek vyletí do vzduchu.

Nenacházejí se v potravinách. Zabloudí k vám domů zvenčí, když ucítí vůni dozrávajícího ovoce, zvláště pokud začíná být přezrálé. Ve skutečnosti dávají přednost vínu a pivu před ovocem, protože mají rády zkvašené (fermentované) potraviny.

Co jsou zač?

Malý, nažloutlý, červenooký hmyz je součástí velké rodiny malých much, které mají asi 3000 druhů. Na rozdíl od mouchy domácí, která může šířit nemoci, jsou octomilky neškodné. Mohou žít a množit se v kanálech a popelnicích, na vlhkých mopech a hadrech. Rozlitý džus pod lednicí nebo shnilý brambor na dně koše může být hledaným domovem pro larvy octomilek.

Reklama

Octomilky kladou vajíčka blízko povrchu zralého ovoce - až 500 vajec najednou! Asi po 30 hodinách se vylíhnou drobné larvy, které se živí ovocem a nakonec se promění v kukly. O týden později jsou připraveny vyrazit do vzduchu.

Naštěstí pro nás trvá život ovocné mušky jen asi dva týdny. Vědci však zjistili, že pití fermentovaného nápoje umožní ovocné mušce žít o celý den nebo dva déle.

Jak se jich zbavit?

 • Eliminujte jim živnou půdu

Klíčem k prevenci výskytu octomilek je v první řadě je nepřilákat, takže udržujte kuchyň a jídelnu bez potenciálních hnízdišť tohoto otravného hmyzu. Některé tipy:

 • Zralé nebo naťuklé ovoce uložte do lednice nebo vyhoďte. Pravidelně také kontrolujte, zda na povrchu nemá skvrny nebo hnilobu.
 • Pravidelně vynášejte odpadky a dejte pevné víko na odpadkový koš.
 • Důkladně otřete veškerý rozlitý džus, pivo nebo víno a nenechávejte venku nedopité nápoje.
 • Pravidelně čistěte odtoky, protože kde se hromadí špína, jsou i mouchy.
 • Klaďte jim pasti

Lapače na octomilky buď můžete koupit, nebo si vyrobit vlastní. Jednou z nejběžnějších pastí je jablečný ocet:

 1. Naplňte několik sklenic asi do půlky jablečným octem (nebo starým pivem). Mušky přitáhne vůně zkvašené tekutiny.
 2. Do každé sklenice přidejte kapku tekutého mýdla a promíchejte. Tím se rozbije povrchové napětí kapaliny, takže mouchy nebudou moct plavat na hladině.
 3. Přes každou sklenici napněte potravinářskou fólii a připevněte ji k hrdlu gumičkou.
 4. Párátkem udělejte do fólie asi deset větších dírek a sklenici položte na místo výskytu mušek. Přiláká je vůně, vlezou dovnitř a utopí se ve směsi.

Tip, když nemám žádnou fólii:

 1. Vezměte několik kousků papíru a srolujte je do trychtýřů (po stranách přilepte k sobě), a poté vložte trychtýř do každé sklenice. Mouchy se budou moci dostat dovnitř, ale ne ven.
Reklama
Reklama