Reklama

Jak se co nejrychleji zbavit bolesti po vytržení zubu?

Jak se co nejrychleji zbavit bolesti po vytržení zubu? Foto: KDdesignphoto / Shutterstock
Aktualizováno:
3 min

Návštěva u zubaře - často nepříjemná věc, které bychom se všichni občas nejraději vyhnuli. Nicméně je to důležitá návštěva, díky které máme zdravé zuby, v méně častých případech je nutné zuby odstranit úplně. Jak je to ale s těmi "osmičkami", které spoustě z nás musí zubař odstranit?

Reklama

Nepříjemné ale důležité

Třetí stálé stoličky, aneb zuby moudrosti. V puse máme celkem 4, a prořezávají se mezi 18 až 20 rokem života. Většinou je to dost bolestivá a nepříjemná záležitost, a pokud někomu moudráky rostou bezbolestně a v pořádku, můžeme jen tiše závidět.

Proč se ale musí stoličky chirurgicky odstranit? Odpověď je zcela jednoduchá. Stoličky se do pusy nevejdou. Zubaři tak vždy soudí z rentgenového snímku zubů, který by se měl minimálně jednou za 2 roky dělat. Jde z něco totiž jasně poznat vztah "osmiček" k "sedmičkám", tudíž stoličkám hned vedle. Zkrátka jde o posouzení, zda se stoličky vejdou nebo ne. Pokud ne, je na místě stoličky nechat odstranit.

Jak se extrakce provádí

Pokud už je stolička z části prořezaná, klasicky se vytrhne. Zákrok se provádí pod lokální anestezií, je nebolestivý, doprovází ho pouze pocit tlaku. Rána se i lépe hojí, a proto se nezašívá.

Reklama

Pokud se stolička ale ještě nedostala na povrch, je nutný chirurgický zákrok. Provádí se opět pod lokální anestezií. Dáseň je nutno odklopit, zub uvolnit a poté vytáhnout. V tomto případě se rána zašívá.

Rekonvalescence

V den po zákroku je doporučeno odpočívat, nepožívat alkohol, nekouřit cigarety a ideálně nejíst. Rána lehce opuchne, obzvlášť pokud byla zašívaná. Stehy Vám tak nedovolí pusu pořádně ani otevřít. Doporučuje se si vzít jakékoliv léky na utlumení bolesti. V dalších dnech se nedoporučuje jíst nic tvrdého, což vlastně ani nejde, možné je jíst kašovitou stravu, a nejlépe kávovou lžičkou. Rána se hojí přibližně týden, poté se chodí na vyndání stehů, kdy zubař(ka) zjistí, jestli rána nehnisá nebo nejsou jiné komplikace.

Tipy a triky

Po vyndání "osmiček" si chce každý ulevit, nicméně co vlastně pomáhá? V první řadě určitě jakékoliv léky proti bolesti. Bolest o něco zmírní, a předejde také bolestem hlavy.

Reklama

Ideální je otok chladit, buď chladicím gelovým sáčkem, nebo postačí i klasická zmražená zelenina.

Kupte si zásoby zmrzliny. Zmrzlina má totiž chladivý účinek na vnitřní stranu, a zmírňuje otok. Skvělá varianta, která pomůže a zároveň si ji i vychutnáte!

Důležitý je i odpočinek. Ideální je se na pár dní vyvarovat jakékoliv fyzické námaze, a uvolnit se do klidového režimu.

Reklama
Reklama