Reklama

7 zásadních věcí, které syn potřebuje od svého otce

7 zásadních věcí, které syn potřebuje od svého otce Foto: Shutterstock.com
Aktualizováno:
3 min

Neexistuje nic podobného vztahu otce a syna. Jako otec jste (nebo byste měl být) jeho nejdůležitějším vzorem. Potřebuje vás jak fyzicky, tak mentorsky. Následujících sedm věcí určitě předejte svému synovi:

Reklama

1. Potřebuje, abyste miloval jeho matku

Když milujete svou ženu nebo matku svého syna, dáváte mu najevo, jak se chovat nejen k matce, sestrám, ale ke všem ženám, které v životě potká. To bude základem vztahů, které bude navazovat později v životě. Pokud jste rozvedeni a vztah je obtížný, udělejte, co můžete, aby se syn k matce choval s respektem.

2. Musí vidět nejen úspěch, ale i selhání

Reklama

„Nejlepší učitel je neúspěch.“ 

„Nejlepším typem neúspěchu, z něhož se nelze poučit, je ten cizí.“

Když váš syn vidí, že jste selhali a neúspěch zvládáte dobře, pozoruje, že je v pořádku dělat chyby a že chyby mohou být skvělým ponaučením. Z chlapce, který se nebojí prohrávat, vyroste člověk, který je schopen přijímat a zvládat velké výzvy.

Reklama

3. Potřebuje představit vedení rodiny

V práci můžete a nemusíte být šéfem. Ve vaší rodině ale vůdcem jste a váš syn potřebuje vidět vedení v domě. Pojměte to jako novodobý způsob řízení, tzv. servant leadership, kdy vůdčí osoba jako by přeneseně „slouží“ svým lidem (členům rodiny). Podporuje je, vychovává, chrání a vede je více svým vlivem než příkazy.

4. Potřebuje, abyste byl přítomen

Jako otec plníte různé role, které vás táhnou několika různými směry. Váš syn potřebuje, abyste byl v jeho přítomnosti během dospívání, při vzdělávání, v jeho společenském životě atd. Nejen jeho matka a přátelé. Vaše přítomnost ve všech oblastech života mu poskytne potřebnou oporu.

5. Potřebuje vaši lásku bez ohledu na jeho rozhodnutí

Reklama

Můžete být největším sportovním nadšencem. Váš syn ale neumí kopnout do míče, dokud mu ho nepoložíte na špičku nohy, ale že to neumí, mu nevadí. Bez ohledu na to,  si v životě váš syn vybere, je nutné, abyste ho měl rád. I když to bude třeba špatná volba. Vaše láska a vedení vám otevřou dveře důvěry a přijetí, které budují váš vztah a jeho sebedůvěru.

6. Potřebuje, abyste ho podpořil

„Mám tě rád, synku.", „Jsem na tebe hrdý.", „Jsi úžasný, synu.", „Vím, že to zvládneš.", „Hrál jsi skvěle!", „Jsi šikovný.", „Pokazil jsi to, ale vím, že to příště bude lepší." 

Váš syn potřebuje vaše porozumění a povzbuzení. Musí slyšet slova, která mu dávají najevo, že je skvělé mít takového syna.

7. Potřebuje, abyste ho umravnil ve vztazích

Když povedete syna k disciplíně, ujasníte mu tím hranice a očekávání. Tím spíše ve vztazích mezi lidmi. Určitě si projde podobnými chybami v životě jako vy. Musí však vědět, že jeho činy nejsou bez odezvy. Ukázněnost ve vztazích a lásce ho naučí přemýšlet, jaké následky může mít jeho jednání, které učiní nyní i v budoucnu.

Reklama
Reklama